Kosz prezentowy - jak go samodzielnie zrobić? 0
Kosz prezentowy - jak go samodzielnie zrobić?

Kosz prezentowy - jak go zrobić?

Kosze prezentowe to bardzo popularna forma podarunku na różne okazje. Wręczamy je swoim bliskim na imieniny, urodziny, na święta Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia, z okazji ważnych wydarzeń życiowych i na podziękowania. Kosz prezentowy to forma podarunku, która pozwala odzwierciedlić gusta i smaki każdego odbiorcy oraz dopasować się do każdej okazji - od uroczystych, eleganckich ceremonii po luźne spotkania ze znajomymi.

Kosze prezentowe, mimo że są dosyć popularną formą prezentu, wcale nie są tak szeroko dostępne. Cały czas bardzo niewiele sklepów stacjonarnych ma je w stałej ofercie. Jeśli chodzi o sklepu internetowe, to te z prawdziwego zdarzenia możemy policzyć na palcach jednej ręki. To właśnie dlatego wiele osób rozważa samodzielne zrobienie kosza prezentowego na zbliżającą się okazję.

Jak samodzielnie zrobić kosz prezentowy - kompletny poradnik

Wbrew pozorom, zrobienie samodzielnie kosza prezentowego wcale nie jest trudne, jednakże jeśli nie robiliśmy tego wcześniej, może sprawić nam trochę problemów. Jaki wybrać opakowanie i gdzie je kupić? Czy to opakowanie będzie odpowiednie do okazji? Jak i jakie produkty włożyć do środka? Koniec końców, jak to wszystko udekorować i spakować, aby ładnie wyglądało?

Takich zagwozdek jest mnóstwo, dlatego postanowiliśmy stworzyć dla Was kompletny poradnik "jak zrobić kosz prezentowy". Krok po kroku opisujemy w nim kolejne etapy tworzenia kosza upominkowego, w których dzielimy się z Wami swoją wiedzą i doświadczeniem.

1. Wybierz odpowiednie opakowanie

Zaczynamy! Absolutna podstawa to wybór odpowiedniego opakowania. Mamy tutaj kilka wariantów do wyboru:

  • tradycyjny kosz wiklinowy z rączką
  • wiklinowa skrzynka / walizka
  • pudełko prezentowe
  • drewniana skrzynka
  • materiałowy worek

Przeanalizujmy po kolei wszystkie powyższe opcje opakowań. Tradycyjny kosz wiklinowy z rączką (niektórzy nazywają to "pałąkiem") to najbardziej powszechne opakowania dla kosza prezentowego. Jego zaletą jest to, że dobrze widać w nim zawartość i generalnie dobrze się prezentuje wizualnie (dosyć obficie). Minusem może być to, że takie kosze powoli wychodzą z mody (na rzecz skrzynek i pudełek, o czym za chwilkę) oraz to, że czegoś takiego praktycznie nie da się wysłać bezpiecznie kurierem. Jest to dobry pomysł jeżeli wręczycie prezent osobiście.

Kolejny wariant to wiklinowe skrzynki, czy też walizki. Mają wiele plusów - pięknie się prezentują, można je wykorzystać do wielu celów po skonsumowaniu prezentu, są bardzo solidne, można je śmiało wysłać kurierem do adresata. Jedynym minusem może tutaj być cena. Duże skrzynki wykonane w prawdziwej wikliny są po prostu drogie.

Pudełka prezentowe to kolejna możliwość dla zapakowania prezentu, która ostatnimi czasy zyskuje coraz bardziej na popularności. Są poręczne, łatwe do pakowania i wysyłki, ich ceny zaczynają się już od kilku złotych. Można je również ciekawie personalizować - grawerem, hot-stampingiem, nadrukiem, wstążką. Szczególnie polecamy pudełka prezentowe z tektury litej, w tym zamykane na magnes. Są one niesamowicie szykowne i eleganckie.

Kolejna, czwarta już opcja, to drewniane skrzynki. Niezwykle eleganckie, szczególnie jako opakowanie dla alkoholu. Można wybrać naturalne lub malowane, zasuwane lub zamykane wieczkiem, z zatrzaskiem lub bez. Świetnie prezentują się z wygrawerowanym wzorem. Są one zazwyczaj droższe niż opakowania kartonowe i dosyć delikatne w transporcie - należy je dobrze zabezpieczyć.

Materiałowe worki to z kolei opakowanie, które świetnie sprawdza się na prezenty świąteczne dla dzieci, z okazji Mikołajek czy Świąt Bożego Narodzenia. Mają dużą pojemność, ładnie się prezentują i są niedrogie.

drewniana skrzynka
pudełko prezentowe
 kosz wiklinowy

2. Dobierz wypełnienie do swojego kosza

Wypełnienie nie zawsze jest obowiązkowym elementem zestawu prezentowego. Kiedy przygotowujemy podarunek w pudełku, skrzynce lub worku, i produkty idealnie się tam mieszczą, nie ma sensu stosować wypełniacza, no chyba że tylko ze względów estetycznych. To oczywiście też ma rację bytu - kraftowy czy kolorowy wypełniacz może ładnie prezentować się pomiędzy produktami i nadawać Waszemu upominkowi blasku.

Wypełniacz należy stosować w przypadku, kiedy chcemy dobrze wyeksponować produkty - na przykład w koszu wiklinowym, aby nieco unieść je ku górze oraz wtedy, kiedy będziemy wysyłać kosz prezentowy kurierem do obdarowywanej osoby. Wtedy wypełniacz stabilizuje znajdujące się w środku produkty, zapewnia ładny wygląd zestawu i zapobiega przed uszkodzeniami.

Najbardziej popularne są dwa rodzaje wypełniaczy - wełna drzewna oraz tak zwane wiórki papierowe. Oba warianty dostępne są w różnych odcieniach, różnych gramaturach, szerokościach i długościach, w zależności od Waszych potrzeb.

3. Zdecyduj, jakie produkty włożysz do środa

Tutaj zaczyna się prawdziwa zabawa :) W średniej wielkości supermarkecie na półkach znajdziecie kilka tysięcy artykułów spożywczych. Co zatem wybrać w tak szerokim gąszczu możliwości? Tutaj mamy dla Was bardzo ważną podpowiedź - zdecydujcie najpierw jakie grupy produktowe mają się znaleźć w środku, a dopiero potem szukajcie konkretnych produktów.

A jak zdecydować jakie kategorie produktów powinny znaleźć się w koszu? Odpowiedzcie sobie na dwa pytania:

  1. dla kogo jest przeznaczony prezent?
  2. na jaką okazję chcecie go wręczyć?

Inną zawartość będzie miał kosz na 30.urodziny dobrego kolegi i zupełnie inną na 80 urodziny babci. W pierwszym przypadku będzie nam zapewne zależało na dobrym alkoholu i dodatkach do niego, w drugim natomiast lepiej wybrać herbaty, kawy, słodycze i tradycyjne przetwory.

4. Dodaj akcenty dekoracyjne

Własnoręcznie robiony kosz prezentowy można jakoś udekorować. Nie warto oczywiście przesadzać, aby cała kompozycja nie była zbyt pstrokata, ale delikatne dodatki zawsze mogą pomóc. Co można użyć przy dekorowaniu kosza?

    • satynowa wstążka
    • jutowy sznurek
    • płatki kwiatów, suszone pomarańcze, szyszki, gałązki
    • kartka z życzeniami
    • dekoracyjna zawieszka
kartka z życzeniami
pudełko ze wstążką
suszone pomarańcze

5. Zapakuj w celofan (i kiedy tego nie robić)

No właśnie, kiedy właściwie pakować prezent w celofan? Tylko i wyłącznie wtedy, kiedy przygotowujecie typowy wiklinowy kosz prezentowy. Wtedy celofan jest konieczny, aby "zamknąć" całą kompozycję i nadać jej formę. Dodatkowo warto ten celofan obwiązać wstążką lub ozdobnym sznurkiem. Celofan jest dostępny w dwóch odsłonach - w formie rulonów oraz worków. Przy wyborze kluczowe znaczenie ma jego rozmiar oraz wytrzymałość. Nawet kilka centymetrów za mały celofan ma tendencje do rwania się, tak samo jak celofan zbyt cienki.

6. Dobierz odpowiedni karton wysyłkowy, jeżeli wysyłasz prezent firmą kurierską

Jeżeli planujesz wysłać własnoręcznie zrobiony kosz prezentowy kurierem, obowiązkowo zatroszcz się o dobry karton transportowy. Dobry to taki, który jest dopasowany do rozmiarów prezentu oraz jest wystarczająco gruby (co najmniej 600g/m2). Te dwa parametry finalnie decydują o tym, czy Wasz kosz prezentowy dotrze cały i zdrowy do odbiorcy. Dodaj do tego dobrą, kauczukową taśmę i Twój podarunek może bezpiecznie wyruszać w drogę!

Podsumowanie

Mam nadzieję, że nasz obszerny artykuł "jak zrobić kosz prezentowy" pomoże Wam tworzyć piękne kompozycje prezentowe dla swoich bliskich. Z samodzielnym tworzeniem koszy prezentowych jest troszkę tak jak z naleśnikami - może się okazać, że pierwszy będzie do wyrzucenia :) Ale jak widzicie, nie jest to nic trudnego. Trochę cierpliwości, samozaparcia, czasu i wszystko powinno się udać!

Podobne artykuły

CO WŁOŻYĆ DO KOSZA PREZENTOWEGO?

JAK ZAPAKOWAĆ KOSZ PREZENTOWY?

JAK ZAPAKOWAĆ WHISKY NA PREZENT?

JAK ZAPAKOWAĆ WINO NA PREZENT?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl